середу, 3 червня 2020 р.

Прийде ще час - українське танго!


 «Прийде ще час»




Прийде ще час — українське танго, написане Богданом Весоловським,  Іреною Яросевич та Степаном Чарнецьким 15 серпня 1936 року.

 
 Богдан Веселовський  - український пісняр, композитор, акордеоніст. Увійшов в історію музичного Львова як композитор легкого жанру.

Народився у Відні 31 травня 1915. Після Першої світової війни родина переїхала до Стрия. Навчався на юридичному факультеті Львівського університету та у Вищому музичному інституті імені Миколи Лисенка. Також закінчив Консульську академію у Відні. Знав кілька іноземних мов.

Почав писати музику з 16 років, у 22-річному віці написав одну зі своїх найпопулярніших пісень — «Прийде ще час». Уже перші музичні твори принесли Богданові Весоловському славу. У 1930-х роках разом зі скрипалем Леонідом Яблонським (Ябцьом) і акордеоністом Анатолем Кос-Анатольським входив до складу популярної на той час молодіжної «Джаз-капели Яблонського» («Ябцьо-Джаз»; солісткою була Ірина Яросевич). Джаз-капела мала неабиякий успіх на вечірках львівської молоді міжвоєнного періоду, зокрема на корпоративних балах.

Здобувши освіту, у грудні 1938 року виїхав до Закарпаття для участі в розбудові Карпатської України. Після поразки карпатських січовиків емігрував до Відня, де згодом побрався з Оленою Залізняк.

У Відні під час Другої світової війни разом з композитором Андрієм Гнатишином опрацьовував ноти українських народних пісень для видавництва Бориса Тищенка.

У роки війни у подружжя Весоловських народилися двоє синів. 1949 року за допомогою української громади Канади сім'я переселилася до цієї країни. Решту життя працював в українській редакції Міжнародного канадського радіо в Монреалі.

Наприкінці 1960-х років йому дозволили за канадсько-радянським обміном відвідати Україну. Тоді він побував у Львові, зустрівся зі своїм родичем Остапом Охримовичем, побував на могилі Тараса Шевченка у Каневі. Повернувшись до Канади, невдовзі помер (17 грудня 1971). Через 20 років дружина виконала його заповіт — урну з прахом Богдана Весоловського поховали у Стрию в родинному гробівці.

Історія створення українського танго

Танго було написане як інструментальний твір, без слів, Богданом Весоловським 15 серпня 1936 року. Першим виконавцем танго «Прийде ще час» був джаз-колектив «Ябцьо-джаз» Леоніда Яблонського, до складу якого, окрім самого Яблонського («Ябця»), входили Богдан Весоловський («Бонді»), Анатолій Кос-Анатольський, Степан Гумінілович та Ірена Яросевич («Рена»).

Згодом було написано слова Богданом Весоловським у співавторстві з Степаном Чарнецьким. За однією з версій текст до танго написав сам поет Степан Чарнецький, який був під час одного з виступів «Ябцьо-джаз» у львівському клубі «Бесіда». Степану Чарнецькому так сподобалася мелодія танго, що за півгодини він написав до неї слова й подарував Богданові Весоловському з умовою, що він почне писати сам тексти до своїх пісень. За твердженням ж галицького поета Лева Яцкевича, текст «Прийде ще час» написав сам Богдан Весоловський.

Першими виконали пісню-танго «Прийде ще час» були Богдан Весоловський та солістка гурту «Ябцьо-джаз» Ірена Яросевич, пізніше відома як Рената Андерс чи Рената Богданська.

Пісня-танго «Прийде ще час» миттєво стала популярною та принесла популярність Богдану Весоловському, а восени 1937 року ноти та слова були надруковані у Львові.

У 2001 році за участі дружини композитора Олени Весоловської (Залізняк) була видана перша збірка пісень Весоловського, до якої увійшло й танго «Прийде ще час».
Текст пісні
               
Прийде ще час


    Ще раз поглянути на тебе,
    З тобою стрінутись ще раз,
    У вечір, як зірки засяють в небі,
    В осінній вечір, як тільки день погас.
    Ще раз піти удвох з тобою,
    За руки взявшись, як колись,
    В гаях стежками осінню сумною,
    де перший раз ми давно зійшлись...

    Приспів:

    Прийде ще час, коли затужиш ти за мною,
    Прийде ще час, коли згадаєш наші дні,
    Може, тоді любов ти зрозумієш мою
    і, може, за ту любов вдячна будеш мені...

    Поглянути у твої очі
    І слухати слова твої,
    У сяйві місяця літньої ночі
    Послухать ще, як співають солов'ї.
    Невже лише це тільки мрія?
    Невже лише це тільки сни?
    Чому, чому пропала вся надія,
    зів'яла так, мов квіт навесні.













   

Немає коментарів:

Дописати коментар