До 24 лютого 2022 року слово патріот було досить популярним у загальному мовному вжитку українців. Ми часто чули його з екранів телевізора, читали на сторінках друкованої преси та в різних інформаційних месенджерах. Стало модним називати себе патріотом власної країни, навіть до кінця не розуміючи семантики цього слова. Та хто ж такий патріот насправді, кого можна вважати справжнім патріотом?
Я хочу назвати патріотом Народного артиста України, Шевченківського лауреата Володимира Дахна, автора мультсерії "Як козаки...", який на студії "Київнаукфільм" створив 53 анімаційних проєкти.
На мою думку, людині складно розуміти й
пояснювати значення таких абстрактних понять як любов, дружба, відданість та патріотизм. Ми не можемо до нього доторкнутися, але можемо відчути
всі ці якості в серці своєму.
Вони взаємопов'язані, вони виховують нас, роблять нас свідомими людьми.
Перш ніж знайти власне покликання, не один рік Володимир Дахно шукав себе: збирався лікувати людей, прикрашав їхні міста, прагнув чужих дітей зродити щасливими і лише потім зрозумів, що покликання його значно ширше – гуртувати, звеселяти, а головне, окрилювати народ. За кілька десятиліть активного розвитку національної анімації Володимир Дахно збагнув просту річ: у чому полягає дар режисера-аніматора?
В одному інтерв’ю майстер так визначався:
- У вмінні створити образ і побачити його в думці. Це так само, як архітектор, коли креслить план будинку, повинен чітко уявляти всю споруду. Можна бути талановитою людиною, але без особливого бачення мультфільму не створиш. Думка, передусім, повинна унаочнитися в уяві режисера, і тоді, якщо пощастить, вона оживе на екрані, стане зрозумілою глядачеві.
Як великий митець, Володимир Дахно мислив персонажами, які не просто оживають, а оживають і створюють навколо себе власну реальність. Звісно, траплялися винятки, ось візьміть фільм на “козацьку” тему – “Як козак щастя шукав” (1969):
- Це казка, яку ми написали разом з Михайлом Татарським (український автор, майстер інтермедій для цирку, реприз для клоунів – Олега Попова, Юрія Нікуліна, “Карандаша”, а також сценаріїв мультфільмів для Творчого об'єднання художньої мультиплікації). Тоді я збагнув, як важко писати казки. Справжня казка повинна бути цікавою, доброю і не без моралі. Цей фільм чомусь увесь час намагалися долучити до “козацької” серії – мабуть, через назву. А може, через те, що я люблю знімати історії про українських козаків".
А чи не патриотичним є виготовлення такого анімаційного українського контенту наприкінці 60-х минулого століття? Особисто для мене, патріотично!
Патріотизм вимірюється любов'ю до батьківщини у найширшому її значенні - це не закінчується лише словами, спілкуванням
українською мовою чи жовтоблакитним прапором, не закінчується перерахуванням коштів на хорошу справу, а продовжується у створенні для юних сердець відповідного освітнього цікавого та зрозумілого продукту.
А сьогодні, в перші дні березня 2022 року, коли ми згадуємо про художника-мультиплікатора Володимира Дахна, патріот - це людина, яка щирими діями, як
на війні, так і в тилу, доводить свою любов до України. Це людина, яка береже свою
культуру, захищає кордони держави в страшні часи військового вторгнення ворога, зберігає суверенітет своєї
держави і такою людиною може стати/бути кожен.
Ми вивчаємо, досліджуємо, творимо та перемагаємо! Все це задля здорової незалежної і відомої у всьому світі держави.
Патріоти в Україні були у всі часи її історії і будуть завжди. Вони обороняли та обороняють свою землю, вони співали та співають українських пісень, виражають думки українського народу та закликають його в поезіях.
Сьогодні патріотизм набув дещо іншого значення. Він вже далеко не тільки у вічливому ставленні,у прибраному за
собою смітті, у знаннях
основних історичних державотворчих подіях. Він у практичній допомозі
військовим в гарячих містах України, які боронять нашу
незалежність - він у багаточисельних волонтерських рухах, що
допомагають як на війні, так і в
тилу мирному населенню наших регіонів, він у мітингах за свободу України в інших країнах
світу, він у чітких діях наших партнерів за рубежом, які допомагають всім нам
наближати Перемогу!
Але, патріотизм і в прихистку знайомих та незнайомих українців зі сходу, півдня, півночі та центру держави у своїх домівках, у плетінні камуфляжних сіток в бібліотеці, у щоденних розмовах з їх дітками про нашу культуру та історію. Патріотизм у наближенні перемоги різними засобами.
Такі, здавалося б на перший погляд, прості речі, які роблять справжні громадяни своєї країни - всі вони патріоти.
Отже, патріотизм - він в кожному з нас і саме від нас
залежить, якою буде Україна в майбутньому!
Немає коментарів:
Дописати коментар