Велика або Страсна п’ятниця – важлива дата в православному календарі. Вона символізує закінчення останнього (шостого) тижня Великого посту та початок Великодня. “Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік потім плакати буде”, – говорить народна приказка. Християни вірять, що напередодні Великодня веселощі недоречні, а ці дні варто присвятити молитвам і роздумам про жертву Христову.
Великдень 2022 року припадає на 24 квітня. А Страсна п’ятниця святкується 22 квітня. Згідно з Євангелієм, цей день ознаменовує важку для Ісуса Христа подію, коли він, зраджений Юдою та обвинувачений у бунті, постав перед Понтієм Пілатом. Прокурор засудив Сина Божого до розп’яття на хресті, хоча й розумів, що всі звинувачення несправедливі. До гори Голгофа ніс Христос свій хрест на спині, а на вершині він був страчений.
Страсна п’ятниця: що можна робити
В храмах цього дня проводяться особливі богослужіння, під час яких священники розповідають про муки Ісуса Христа, які він пережив на хресті, та про його смерть на Голгофі. Саме у Страсну п’ятницю віряни відмовляються від споживання їжі та води до моменту винесення плащаниці. Після цього дозволено з’їсти невелику кількість хліба та попити води, але не більше того.
Господині цього дня традиційно пекли хліб. Вірили, що він відрізняється цілющими властивостями і допомагає побороти різні хвороби. Також наші предки палили багаття, щоб відігнати від своїх осель нечисту силу.
Що не можна робити
Митися, прибиратися, прати речі та працювати по дому. Всі справи, пов’язані з чистотою, потрібно завершити в минулий Чистий четвер. Вірили, що якщо в цей день випрати білизну, під час сушіння на ньому з’являться сліди крові;
працювати в городі. Вважається, що садити в цей день рослини – великий гріх. Якщо в п’ятницю висадити дерево, воно неодмінно згине, а на його місці ще багато років нічого не буде рости;
порушувати Великий піст. До його завершення залишається всього три дні, і саме в Страсну п’ятницю слід зберігати найбільш сувору дієту. Наші предки в цей день часто не їли нічого крім хліба і води, тим самим вшановуючи велику жертву, яку приніс Христос. Існує моторошне повір’я, що якщо в п’ятницю перед Великоднем зовсім утриматися від води і їжі, то за три дні до своєї смерті дізнаєшся її точний час і причину;
святкувати і вживати алкоголь. Краще цей день провести вдома, наодинці з собою і своєю сім’єю. Навіть якщо на Велику п’ятницю випав день народження або інше важливе для вас свято, відзначати його краще в інший час;
близькість в цей день – навіть між подружжям – небажана і гріховна. Вважалося, що зачата в Страсну п’ятницю дитина або народиться хворою, або, коли виросте, стане злочинцем.
турботи про господарство – мирські, про них в цей день думати не потрібно. Є лише один виняток – підготовка пасхального столу.
Прикмети погоди
По погоді, яка стояла у Велику п’ятницю, наші предки визначали про врожай на майбутній рік.
Пятниця перед Великоднем тепла і ясна – до такої ж весни.
Похмуро – на городах весь рік чекай багато бур’янів.
Дощ пішов – весна теж буде сирої і дощової.
Прикмети на майбутнє
Існували прикмети, які дозволяли передбачити не тільки погоду, але і своє особисте майбутнє. Для цього, прокинувшись, відразу бігли до вікна.
Що перше побачиш, того і в майбутньому році чекай.
Птах – до приємних знайомств і хорошими новинами.
Кішка – до достатку.
Собака – до печалі.
Молодий чоловік – до здоров’я.
Молода жінка – до благополуччя.
Ціла сім’я – до взаєморозуміння з рідними.
Літня людина – до хвороб.
Немає коментарів:
Дописати коментар