Розповідаємо, що на Маковея нести до церкви та як привернути в дім благодать.
1 серпня у православній церкві відзначають свято Маковея - Медовий Спас, він же - перший Спас, Мокрий Спас і Спас на воді. Але в народі найчастіше його називають Маковія. Звідки з'явилася ця назва, що освячують на перший Спас і які ще традиції цього дня важливо знати - розповідаємо в матеріалі.
Що означає свято Маковея
Перший Спас у народі ще називають Маковій - пов'язують його з іншим святом, днем пам'яті семи святих мучеників Маккавеїв, їхньої матері Соломонії та вчителя їхнього Єлеазара. Усі вони загинули в II столітті до н.е. за християнську віру. Їхній подвиг надихнув Іуду Маккавея підняти повстання проти правителя-язичника Епіфана і здобути над ним перемогу.
Оскільки в цю пору дозрівав мак, то в народній свідомості ім'я Маккавея пов'язалося з маком, і на свято освячують мак.
Що святять в церкві на Спас
На Медовий Спас у храмах відбуваються служби на честь Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього і здійснюють мале водосвяття, тому свято називають ще Спас на воді, або Мокрий Спас. Вважається, що вода цього дня має цілющу силу, тому її святять, а потім нею можна було лікуватися.
Також за старовинною традицією до церкви несуть овочі та фрукти, щоб отримати благословення на збір урожаю, а також мед. Вважається, що до цього дня бджоли якраз закривають стільники, і мед потрібно викачувати. Але пробувати можна лише тільки після освячення.
Також на Маковія святять коробочки маку - з них роблять букет "маковійчик". Загалом у такому букеті має бути 17 трав і квітів, серед них:
- м'ята;
- полин;
- овес або пшениця, жито;
- материнка;
- звіробій;
- безсмертник;
- чорнобривці;
- волошки;
- соняшник;
- рута;
- буркун;
- тирлич;
- любисток;
- чортополох;
- деревій;
- володушка;
- цикорій та інші.
Коробочки маку та колоски мають бути в центрі "маковійчика". Освячений букет потрібно цілий рік зберігати в оселі - вважається, що так він буде захищений від нечисті та пристріту. Також збір з освячених макових коробочок вішали над вхідними дверима оселі - щоб уберегти її від недобрих людей.
Чим пригощати на Медовий Спас
Головне частування на Маковія - це мед і мак. Вважається, що цього дня кожен має скуштувати хоча б ложечку освяченого меду, щоб цілий рік бути здоровим. Є навіть така приказка: "На перший Спас навіть жебрак медку спробує".
У свято з меду і маку готували всілякі страви: пекли медові пряники, пироги, варили збитень. На мед читали замовляння від хвороб і на благополуччя в родині. Випічкою і медом потрібно пригостити всіх, кого тільки зможеш, особливо нужденних. А ще - обов'язково допомогти їм і виручити, так і говорили: "Ти - за себе, ми - за тебе, а Христовий Спас - за всіх нас". Тоді весь рік не знатимеш бід, а в домі буде благодать.
я православні відзначають свято Маковея, Медовий Спас, або Винесення чесних древ животворящого Хреста Господнього.
Спас Медовий - перший із трьох Спасів, які православні віряни відзначають у серпні. Усі три великі свята присвячені Ісусу Христу - Спасителю, тому й іменуються Спасами. У чому суть першого, традиції цього дня і його заборони - розповідаємо в матеріалі.
- Якого числа Медовий Спас
- Медовий Спас - історія свята
- У чому значення свята Медовий Спас
- Медовий Спас - що не можна робити
- Як святкують Медовий Спас
Якого числа Медовий Спас
Православні віряни відзначають 1 серпня Медовий Спас - щорічно в один і той самий день. В православному календарі свято також відоме як Винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього.
Медовий Спас - історія свята
Історія цього свята бере свій початок у Середньовіччі, у Візантії. Річ у тім, що на той час у цей період часто починалися епідемії - гинуло багато людей. Тому віряни зверталися до Бога з молитвами, щоб запобігти біді. Для цього зі скарбниці імператора виносили хрест, на якому був розп'ятий Ісус, і обходили з ним усе місто Константинополь, а потім несли до храму святої Софії та звершували перед ним молебні.
Власне, тому в церковному календарі свято і називається - Винесення (тобто, нести попереду себе) чесних древ животворящого Хреста Господнього.
У чому значення свята Медовий Спас
Медовий Спас - свято, присвячене освяченню врожаю. Спочатку, в XII столітті, цього дня проводили молебень і освячували воду, а пізніше стали приносити в храм овочі та фрукти з нового врожаю, щоб отримати благословення на його збір. Але оскільки свято відзначалося за старим стилем 1 серпня і більшість плодів ще дозрівали, то до церкви несли святити мед. До цього часу бджоли якраз наповнювали всі стільники медом і припиняли його носити. У пасічників починалася гаряча пора - збір меду. Перший потрібно було освятити в церкві і лише після цього його куштували та пригощали інших. Вважалося, що кожен цього дня має скуштувати хоча б ложечку меду - є ще така приказка: "На перший Спас навіть жебрак медку спробує".
Також перший Спас ще називають свято Маковея (пов'язують його з днем пам'яті семи святих мучеників Маккавеїв) - у народній свідомості ім'я Маккавея пов'язалося з маком, тому, крім меду, освячують цього дня мак. Є у свята Спаса і ще одна назва - Спас на воді, або Мокрий Спас. У церкві освячують воду, яка, вважається, цього дня стає цілющою і допомагає зміцнити здоров'я та вберегтися від хвороб.
Медовий Спас - що не можна робити
З цього дня у православних починається Успенський піст - до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Піст суворий, тому в цей час потрібно повністю виключити з раціону продукти тваринного походження. Є також й інші заборони на перший Спас:
- не можна лаятися, лихословити, у жодному разі не бажати зла;
- не можна займатися домашніми справами, працювати на городі;
- не можна відмовляти в допомозі і в милостині - достаток назавжди піде з дому.
День слід провести в молитві і присвятити його благим справам.
Як святкують Медовий Спас
Традиційно, як уже казали, цього дня йдуть до храму - помолитися й освятити мед і мак. Крім цього, потрібно зібрати букет "маковійчик" із лікарських трав і квітів - його також освячують і потім зберігають удома аж до наступного Маковія, щоб захищав від негараздів.
Господині на Медовий Спас готують випічку з маком і медом. Оскільки цього дня починається Успенський піст, то вона має бути пісною. Обов'язковим цього дня вважається пригостити такою випічкою нужденних, а також допомогти їм. Зробити добру справу в цей день потрібно обов'язково, допомогти можна не тільки людині, а й тваринам. Тоді весь рік не знатимеш бід.
Є в народі цікавий звичай цього дня. Потрібно в баночку з-під меду протягом року складати монети - до наступного Медового Спаса, а потім віддати їх тому, хто потребує. Цей вчинок обов'язково повернеться благом і достатком.
Немає коментарів:
Дописати коментар