середу, 6 березня 2019 р.

Пам'ятники Шевченку в Україні та світі


Пам'ятники Шевченку в Україні та світі


На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.
За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам'ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусії (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.
Перший пам’ятник Т. Шевченку було відкрито у 1881 році до 20-річчя від дня смерті митця у м. Форт Шевченко (Казахстан) під керівництвом І.О. Ускова, який був комендантом Новопетровського укріплення, коли Шевченко перебував там на засланні.
В Україні перший пам’ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.
Починаючи з 1911 року традиційне скульптурне зображення Т. Шевченка – в кожусі та шапці, у похилому віці. З 1990-х років Т. Шевченка почали зображувати у молодому віці.


Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Він є одним із символів міста і водночас – яксравим зразком скульптури соцреалізму.
У плані монумент являє собою своєрідну архітектурну спіраль з 11-метровим тригранним пілоном з фігурою Тараса Шевченка всередині і виступами по колу, що оточують пілон, на яких розмістились 16 динамічних статуй — високохудожніх зразків радянської пропаганди, які за задумом автора проекту мали символізувати людей праці та їхню боротьбу за свої права проти пригноблювачів — від непокірних, бунтарських образів з творів Т. Г. Шевченка до учасників першої російської революції 1905—1907 років та Жовтневої революції 1917 року, а велично-мажорна група, що складається з робітника-шахтаря, колгоспника, червоноармійця та жінки-робфаківки, є уособленням тодішньої сучасності, тобто «вільної праці та молодості нової України».


Цікавим також є пам’ятник у Чернігові (1992, автор – Андрій Чепелик – Народний художник України (1992), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2000). Шевченко тут – молодий та статний франт, яким він і був, навчаючись у Петербурзькій Академії мистецтв.
Серед закордонних пам’ятників найбільш цікавими і незвичайними є аргентинський (Буенос-Айрес, 1971) та італійський (Рим, 1973).
На першому – молодий Шевченко, в його постаті – напруження та пристрасне звернення до людей, поряд – скульптурна група «Гайдамаки», що є своєрідною ілюстрацією до образу поета. Це мистецьке рішення особливо вдале для пам’ятника, що знаходиться в іншому етнічному середовищі: супутні персонажі містять додаткову інформацію для глядачів, які мають обмежені знання про Україну, Шевченка, його твори. Автор – Леонід Моложанин.
Автор другого пам’ятника Уго Мацеї одягнув Тараса Григоровича в римську тогу, зобразив його трибуном-оратором, який, піднісши руку, звертається до присутніх із полум’яним словом. Таке «переодягнення» – образна констатація того, що Шевченко та його твори належать не лише Україні, а й усьому людству.
Чехія: В Празі пам’ятник Шевченку стоїть з 25 березня 2009 р. Його теж відкривав Віктор Ющенко.
Парагвай: Енкарнасьйон. Погруддя Шевченкові було відкрито ще 1976 року за сприяння товариства «Просвіта».
Китай: В Пекіні 8 серпня 2008 року відкрито памятник Шевченкуєдиний в азіатському регіоні (Скульптор Юань Сікунь).
Куба: В Гавані монумент Шевченку поставили 1999 року.
Литва: У Вільнюсі та сама урочиста подія сталася у вересні 2011 року. Це лише невеликий перелік українського культурного спадку в світі, що вже й казати про саму Україну!
Туркменістан: В Ашхабаті перший пам’ятник Т.і Шевченку встановлено 1926 року. Пізніше його зруйнував землетрус, а 1972 року відновив автор М. Лисенко.
Угорщина: В Будапешті пам’ятник Шевченку 2007 року відкривав екс-президент Віктор Ющенко та Президент Угорської Республіки Ласло Шойом.
 Узбекистан: В Ташкенті пам’ятник Т. Г. Шевченку споруджено на початку 2000-х рр. на вулиці, що носить його ім’я. В Зарафшані Навоїйської області бронзовий пам’ятник Шевченку встановлено у сквері в центрі міста. В Навої пам’ятник встановлений у 2007 році.
Франція: В Парижі 1978 року радянське посольство відкрило монумент на бульварі Сен-Жермен. Скульптор – М. Лисенко. У Києві є копія цього монументу — у подвір’ї Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. В Тулузі 1971 року відкрито монумент роботи французького скульптора А. Аласа. В Шалетт-сюр-Луен встановлено 18 жовтня 1974 року як подарунок від  міста-побратима.

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку у Вашингтоні
До відкриття монументу Шевченка у Вашингтоні були причетні 7 президентів Америки. Президент Г. Трумен був почесним головою комітету по створенню пам'ятника Т. Г. Шевченку, а майбутній президент Р. Рейган входив до складу цього комітету. Тогочасний діючий президент Д. Ейзенхауер підписав схвалений парламентом закон про будівництво пам'ятника. Д. Кеннеді допоміг реалізувати задум, а спеціальна заява президента Л. Джонсона вмурована під постаментом пам'ятника. При закладці пам'ятника Кобзарю використано спеціальну лопату, яку використовували тільки при закладанні пам'ятників Д. Вашингтону і А. Лінкольну в американській столиці.
У Румунії, невдовзі після повалення в 1993 році соціалістичної системи, монумент Кобзаря знищили, як і в Санкт-Петербурзі, а у Торонто його викрали.
Найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові - це пік Шевченка в Кабардино-Балкарії - 4200 метрів над рівнем моря. Найвищий у світі пам'ять пам'ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині.



Немає коментарів:

Дописати коментар