понеділок, 20 травня 2024 р.

"Боротьба світогляду та художніх принципів Леона Копельмана"

 22 травня 2024 року виповнюється 120 років з дня народження українського художника-графіка Леона Копельмана.

До 120-річчя митця відділ мистецтв підготував біографічну розвідку "Боротьба світогляду та художніх принципів".

ЛЕОН КОПЕЛЬМАН

1904–1982

 

Леон Копельман 

Леон Копельман


  У Чернівцях художника Леона Озіасовича Копельмана пам'ятають та шанують як майстра акварелі, автора чернівецьких пейзажів і карпатських краєвидів.

 Але перші його роботи  з'явилися в експозиції "Осіннього салону" в  Чернівцях ще 1930 року, майже відразу після закінчення Флорентійської Академії мистецтв, до якої вступив у 1924-у році.  Цей факт визначив подальшу долю юнака. Після закінчення Академії повернувся на Буковину, звідки майже не виїжджав, за виключенням нетривалих відпусток й навчання у Бухарестській школі мистецтв, де він підтверджував фахову освіту.




На тлі реалістичного живопису, що панував тоді серед стильових напрямків, творчість Леона Копельмана вирізнялася мистецькою самобутністю та глибоким філософським наповненням. У 1920-х роках ним була створена серія з восьми автопортретів в техніці деревориту (“Автопортрет з квіткою”, “Моє життя”, “Ремінісценції”), які позначені впливом експересіонізму з яскраво вираженою деформацією форми, своєрідним трактуванням теми. В складних багатопланових графічних аркушах помітний пошук нових виражальних засобів, свідоме загострення образів, зведення їх до майже гротескових. Комельман випробовує себе у різних гарфічних техніках: офорті, туші, чорнилі, сепії, соусі, сангвіні тощо.





Окрім творчої праці, Леон Озіасович успішно займався промисловою графікою, створюючи рекламну продукцію для чернівецьких підприємств, афіші, етикетки, екслібриси. Підтвердженням тому є численні графічні твори, переважна більшість яких зберігається в колекції Чернівецького художнього музею (понад 400 різноманітних творів).

У післявоєнні роки творче спрямування Копельмана кардинально змінилося. До певної міри воно віддзеркалює політичні реалії наступних десятилість 20-о століття. 


З приходом на Буковину радянської влади він став одним із засновників Спілки художників у Чернівцях в 1940-х роках. Але щось дуже цінне у своїй творчій особистості митець назавжди втратив. Побоювання бути не визнаним і навіть переслідуваним призвело до певного компромісу, внаслідок чого надалі Копельман працював у руслі офіційно визнаного мистецтва – так званого “соцреалізму”.

 Він звертався переважно до пейзажних творів, виконуючи їх в акварельній техніці, писав портрети передовиків соціалістичного виробоництва. Він створив величезну кількість краєвидів Чернівців, за що у місцевій пресі його називали “співцем старого міста”.

Книги про Леона Копельмана:

Статті про Леона Копельмана:

Немає коментарів:

Дописати коментар