Бріджит Квінн — письменниця та дослідниця історії мистецтва, авторка книги "Неймовірні. 15 жінок...", фіналістка премії імені Енні Діллард для авторів нон-фікшн, двічі номінована на премію «Пушкарт».
«Неймовірні. П’ятнадцять жінок, що творили мистецтво та історію», Бріджит Квінн.
Якщо хочете коротку рецензію на цю книгу, то вона суголосна її назві - неймовірна! А коли вам цікаво, що саме неймовірного знаходиться під червоною обкладинкою книги на 224 сторінки, приготуйтеся - розповідь буде довгою.. Я з тих людей, які блукаючи довгими музейними коридорами і розглядаючи полотна на стінах картинних галерей, ставила собі питання: «Де картини, написані жінками? Я нізащо не повірю, що серед жінок не було талановитих мисткинь!». Виявляється були. Але, як це не сумно, недооцінені, табуйовані, знищені. А авторка «Неймовірних» зробила просто немислиму річ: вона витягла з-під сувоїв часу жінок, чиїми голосами говорить саме мистецтво.
П’ятнадцять мисткинь - п’ятнадцять унікальних історій злетів і падінь, зрад, розчарувань, втрат і переслідувань, життя у тіні «більш талановитих» партнерів. Коли я читала ці історії, в мені захват межувався з люттю. Захват від того, ким були ці жінки. І лють. Від того, кими їм не дозволили стати. Їх стравлювали між собою, оцінювали не за талантом, а за зовнішністю і соціальним статусом. Після прочитаного вже не дивуєшся, чому жінок-мисткинь так мало. При чому, я не стверджуватиму, що мені сподобалися роботи кожної з п’ятнадцяти представлених мисткинь - деякі з них відверто «не мої». Взяти ту ж Ану Мендьєту, яка ліпила вулканічні скульптури з ґрунту і малювала силуети жінок на полотні чимось там. Та я захоплююся нею як жінкою, яка прожила коротке, але таке насичене життя. Чи, до прикладу, старша сестра Вірджинії Вульф, Ванесса Белл. Доволі опосередковані картини, як на мій смак (от не фанатка я постімпресіонізму 🙈)
Але цю жінку, яка
пережила безліч смертей, у тому числі загибель улюбленої сестри, неможливо не
звеличувати. . Крім чудової історичної складової, книга «Неймовірні» має
неймовірне графічне оформлення. Ілюстрації Лізи Конгдон направду чудові! На
цьому завершую свою розповідь про книгу, що увійшла до мого особистого топу. І
хочу щиро подякувати фемінізму і правам людини за те, що нині творити можуть
всі, у кого є бажання і хист
Авторка «Неймовірних» зробила просто немислиму річ: вона витягла з-під сувоїв часу жінок, чиїми голосами говорить саме мистецтво. П’ятнадцять мисткинь - п’ятнадцять унікальних історій злетів і падінь, зрад, розчарувань, втрат і переслідувань, життя у тіні «більш талановитих» партнерів.«Неймовірні» вчать, що мистецтво не може бути відірваним від часу, а, розуміючи контекст, ти прочитаєш твір глибше. Втім, читач і споглядач завжди має право творити власні смисли.
Немає коментарів:
Дописати коментар