четвер, 27 червня 2019 р.

На підтримку "Української книги"!

 1 липня -  День  архітектури - Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проектних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури…» згідно з Указом Президента України «Про День архітектури України» від 17 червня 1995 року, а в ї книгиЧернівцях нищать архітектурні пам'ятки, бо в місті немає незалежного органу з питань охорони культурної спадщини з делегованими державою повноваженнями, - С.Біленкова


23 червня 2019 знищили історичні інтер'єри не просто знаменитої книгарніі "Українська книга" у памятці архітектури національного значення: колишньої Ощадної каси, збудованої в епоху модерну за проектом відомого австрійського архітектора Хуберта Ґесснера у Чернівцях.
Більшість городян думає, що то тільки книгарню зруйнували! Насправді у цьому питанні є дуже багато нагальних памяткоохоронних проблем, які "вистрілили" на поверхню! Суть питання у так званих "конфліктах інтересів", повязаних з порушенням права власності членів територіальної громади на безперешкодне володіння, розпорядження та користування цією памяткою! Будівля Художнього музею - це ВЛАСНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ М.ЧЕРНІВЦІВ! І ЗЕМЛЯ під памяткою - ТАКОЖ ВЛАСНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ, яка має унікальне історико-культурне значення і входить до території центрального історичного ареалу міста з відповідно прописаними чинними досі режимами!


Користуються цією будівлею декілька орендарів зі згоди міської ради. Напевно від шокуючої новини, керівництво управління культури ЧОДА висловило думку, що складуть припис за порушення... Але, на жаль, я дуже сумніваюсь, що управління культури ЧОДА має такі повноваження впливати на цей процес у притягуванні когось до відповідальності на території міста Чернівців! Для цього має бути відповідний спеціально уповноважений орган виконавчої влади з ДЕЛЕГОВАНИМИ ПОВНОВАЖЕННЯМИ по нагляду за памятками національного значення на території Буковини і м.Чернівців.
А сьогодні немає кому навіть здійснювати нагляд за любою памяткою: чи то національного, чи то всесвітньої спадщини, чи то місцевого значення... Делегує такі повноваження, відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" тільки ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОРГАН ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ при Міністерстві культури України.


У Чернівцях за ініціативи та підтримки Чернівецької міської ради і тодішнього міського голови Миколи Федорука (на виконання затвердженої сесією міської ради у 2003 році "Комплексної програми збереження культурної спадщини на 2004 - 2008 роки") і був створений такий самостійний спеціально уповноважений орган з питань охорони культурної спадщини, який з 2006 року був виведений зі складу міської ради, перебуваючи протягом 2006 - 2007 рр. у прямому підпорядкуванні Центрального органу з питань охорони культурної спадщини України, тобто Державної служби з питань охорони культурної спадщини (потім Державної служби з питань національної культурної спадщини України).
В ЧОДА такого незалежного органу з питань охорони культурної спадщини не було, і на жаль досі немає, як немає з 2008 року і у Чернівцях! Тому за ці повноваження довгі роки "слухняно мовчали". І, навіть, граючись (маніпулюючи) переадресацією поштових адрес та маніпулюючи порядком слів у назві памяткоохоронного органу у Чернівцях, довгі роки (понад 10 років) утримували цю ситуацію під "власним контролем".


Усі думають, що відділ Чернівецької міської ради з питань охорони культурної спадщини (керівник С.В.Біленкова) та відділ охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради (керівник О.Д.Пушкова) - це одне і теж! Насправді - різниця у наявності та відсутності делегованих державою повноважень, що штучно відобразилось у "турбулентній ілюзорності" насправді "фейкової" реєстрації обох відділів (2006 та 2009 рр.) у місцевому Реєстрі юридичних осіб (який насправді не зареєстрований Міністерством юстиції України) у вигляді установ, які ніби займаються господарською діяльністю: від "наукової діяльності" колишнього відділу - до "охорони будівель та музеєфікації" існуючого відділу.
Так що ось такі сумні, складні процеси і випробування на вміння нас, городян відстоювати свої цілком законні свої права, одночасно відбуваються у нашому місті! Далі кожний з нас, колишній і нинішній чернівчанин повинен добре думати!!! І розуміти, що ми хочемо! Такий час прийшов! Час турбулентного хаосу, війни, боротьби! І саме нам доводиться у ньому жити! Бережи нас, Боже! Збережи людей і наше місто!!! Svitlana Bilenkova

 Свого часу  відділ мистецтв ЧОУНБ ім. Михайла Григоровича Івасюка мав низку  літературно-мистецьких заходів в "Літературному кафе"!  Це було на початках роботи нашого творчого клубу "Альтернатива", який тоді був "молодий" і тільки но ставав "на ноги". Найкращими спогадами про всі ті заходи, що самі та відвідували там -  Це вечір  іспанської гітарної музики, в якій звучала неперевершена поезія Федеріко Гарсії Лорки (мової оригіналу) у виконанні  @stas nahornyi  та в його ж виконанні твори  провідних іспанських композиторів та виконавців! Та знайомство з молодою поезією @nikita moskaliuk та учасників TEENARTу.  Це назавжди зі мною. Літкафе в Чернівцях -  звучить круто!!!!!

Немає коментарів:

Дописати коментар