четвер, 7 вересня 2023 р.

Українське кіно: погляд крізь об'єктив камери

 Друга субота вересня  - Професійне свято працівників кінематографії - День українського кіно - встановлений Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відзначається щорічно у другу суботу вересня.
Перша українська кінозйомка відбулася у вересні 1896 року в Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні Федецький влаштував перший український кіносеанс у Харківському оперному театрі.
З дореволюційним кіно в Україні пов’язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Віра Холодна, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі.
У 1922 році було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління, якому вдалося реконструювати одеське і ялтинське підприємства, а в 1928 році ввести в дію Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. О. Довженка). У 1930 р. в Україні з’являється перший звуковий фільм - документальна стрічка Д. Вертова «Симфонія Донбасу».
Українські художники впродовж минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. У пам’яті назавжди залишаться імена Олександра Довженка і Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука і багатьох їх талановитих творчих послідовників. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.
У 2003 році був прийнятий Закон України «Про загальнодержавну програму розвитку кіноіндустрії», завданням якого є створення належних умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі і впливу національного кінематографу у культурній, соціальній і духовній сферах життя українського народу, відновлення кінематографії як конкурентоспроможної галузі, вдосконалення механізмів позабюджетного фінансування та залучення в кінематографію України інвестицій.
В 2023 році День українського кіно припадає на 9 вересня.

Українські кінострічки 2023 року побили рекорди за касовими зборами в кінотеатрах України.

За даними "Економічної правди", за перші 8 місяців 2023 року кінострічки українського виробництва зібрали 192 млн грн, що на 12 млн грн більше, ніж за весь найуспішніший з точки зору касових зборів вітчизняного кіно 2019 рік.

Вдалими у 2023 році по праву вважаються анімаційна стрічка "Мавка: лісова пісня", а також фільм українського режисера Антоніо Лукіча "Люксембург. Люксембург", "Довбуш" Олеся Саніна. При чому "Мавка" досі демонструється на великих екранах, а її збори склали 164 млн грн.

 


Відділ мистецтв підготував  та запрошує до ознайомлення з розгорнутою книжково-публіцистичною експозицією "Українське кіно: погляд крізь об'єктив камери".  В експозиції працюють кращі видання останніх років , що відображають поступ розвитку української кіногалузі та кращих її представників - персоналії, що назавжди вкарбовані в Історію українського кіно.
Немає коментарів:

Дописати коментар