понеділок, 27 січня 2025 р.

Пасовищне вівчарство, знання та обробка природних матеріалів (вовна, шкіра), мистецтво виготовлення рукавичок

21 січня творча команда Буковинського центру культури і мистецтва побувала в надзвичайно цікавій та результативній експедиції у Вижницькому районі - селах Самакова, Конятин і Чорногузи, де розпочалася робота над підготовкою спільної французько-української номінації "Знання, пов'язані з виготовленням рукавичок у регіоні Пей-де-Мійо, Франція та в Карпатах, Україна (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька, Закарпатська області): пасовищне вівчарство, знання та обробка природних матеріалів (вовна, шкіра), мистецтво виготовлення рукавичок ". Нам вдалося поспілкуватися з дев'ятьма майстринями різного віку, які продовжують прадавні гуцульські традиції народних ремесел, пов'язаних з вівчарством, зокрема прядіння вовни, в'язання рукавичок, капчурів (шкарпеток), інших одягових речей, які самобутньо втілюють етнографічні особливості регіону через властиві традиційні техніки в'язання, вибір кольорів та орнаментів.




Як кажуть гуцули, дуже доброю на початок виявилася Ольга Василівна Гаука (Дроняк), яка, мабуть, вміє робити все, чого вимагає гірське господарювання. Не зважаючи на поважний 88 -річний вік, Ольга Василівна як корінна гуцулка тримає овечок, корівку з теличкою, іншу живність. "Ґаздиня, якої ще треба пошукати, " - кажуть про неї і дуже пишаються цим у селі. Жінка зазнала великого горя, торік на війні втратила сина Володимира, який ще з 2014-го року був в АТО, болісно переживає щодня, бо на фронті досі воює його син, онук зараз одинокої бабусі. Сама зізнається, що тільки в'язання та вишивання - крізь ночі та у вільний від тяжкої гірської праці час - допомагають хоч трохи забутися, притлумити горе. А ще добра сусідка Устина Захарівна Шміляк завжди поруч - і в радості, і в горі, і при роботі - хоча б такій, як сьогодні - в'язання. Вчора до Ольги Василівни завітали й знані вчительки Самаківської гімназії Марія Миколаївна Карповець та Марія Дмитрівна Паучек, які прийшли до майстрині зі своїми ученицями Мариною Кефою й Антоніною Пантелюк, аби повчитися майстерності в'язання завжди потрібних теплих рукавичок з овечої вовни, інших важливих речей у побуті цих робітних і талановитих людей, Для них життя в горах - це ще й поклик предків зберігати споконвічні традиції. У щоденному побуті, господарюванні та народних ремеслах. Але "гуцул не жиє без музики та співанки". Пані Марія Карповець не одну таку склала. На цей раз і про рукавиці. Та так файно вийшло, що жінки й дівчата почали підспівувати.


Далі наша дорога горами пролягла до Конятина. Галина Куриндаш тут живе і працює усе життя, навчилася різним ремеслам ще від своєї бабусі. "Та як то в горах без плетених вовняних рукавиць? І на щодень, аби тепло було, і на свято вони гарно пасують до народного строю, особливо на коляду чи в різдвяні свята до церкви ', - розповідає пані Галина і каже, що вміє вив'язати давні традиційні візерунки, інколи додає вже сучасні, так, як підкаже бажання, бо у кожної майстрині є свій смак.
У Чорногузи, які неподалік знаної мистецької Вижниці, до писанково вишитої, веселково прибраної рукотворами, давньої чепурненької хатини родини Григоряків завітала сваха - Наталія Макарівна Грицюк з сусіднього Іспаса. Бо сюди вийшла заміж за молодого завзятого різьбяра Івана Григоряка її дочка Галина - також талановита вишивальниця. Мамині вміння досі надихають на творчість пані Галину. А що вже любить матуся та знає гарно заспівати... - талант до всього! Оце ж від неї навчилася й прясти на кожівці та в'язати ті ж рукавички. Вдома, в Іспасі, у пані Наталі, виявилося, була неабияка школа - майстриня: бабуся Марія Демків - вишивальниця, кравчиня, а дідусь Макарій - теслярував. Тому дев'ятеро дітей, а Надія була восьмою, мали в кого навчитися традиціям народних ремесел. І тут важливо, що все колись робилося з природних матеріалів. Ось і тепер пані Галина пояснює: "Звісно, найкращі в'язані речі виходять з м'якої вовняної нитки карпатської вівці. Бо вони не тільки наші, автентичні, а й дуже теплі та корисні для рук, оскільки з натуральної сировини".
Фото Анатолія Никифоряка
акції:

Немає коментарів:

Дописати коментар