понеділок, 29 квітня 2024 р.

Страстний тиждень!

 



Великий піст -  час коли кожен переосмислює свої вчинки, очищує свої думки, а споживння пісних страв -  очищує тіло!

Останній тиждень Великого посту об’єднує два протилежні почуття: радість і журбу.

 Ще на Вербну неділю Ісус Христос живий і здоровий, у доброму настрої, їхав на ослику, і йому встеляли шлях гілками дерев, а в четвер один з його учнів – Іуда за тридцять срібних монет зрадив свого Учителя.

Отже кожен день останнього тижня посту – це своєрідні сходинки до верховного свята весни – Великодня.



Великдень – найурочистіше християнське свято – “Великий день Господа”, “Світле Христове воскресіння”. Він припадає на першу неділю, що настає, коли перший місяць у повні після весняного рівнодення. Цей час святкування Великодня призначено 19 червня 325 року першим Вселенським Нікейським собором.

Смисл цього свята – у світлому Христовому воскресінні – переході від смерті до життя, від землі до неба, здобуття життя вічного.

Перед північчю благовіст сповіщає про настання великої хвилини. Священнослужителі з хрестом, світильниками і фіміамом виходять з олтаря і разом з народом, подібно мироносицям, обходять навколо церкви з піснями: “Воскресіння твоє, Христе Спасе, Ангели співають на небесах, і нас на землі сподоби чистим серцем Тебе славити…” З дзвіниці ллються тріумфальні великодні дзвони.

Процесія зупиняється біля зачинених західних воріт храму, начебто поблизу дверей гроба Господнього. І з початком утрені співають тропар: “Христос Воскресе…” Після закінчення літургії поруч із церквою або в притворі святяться паски, сир, яйця, масло, сало, ковбаси.


Удома, перед тим як сісти до столу, вся родина вмивалася. Мати наливала у велику череп’яну миску води, на дно її клала три червоні крашанки. Першою вмивалася дівчина, потім хлопці й мати, а насамкінець батько.

Після кожного члена сім’ї воду змінювали, але крашанки залишалися ті самі. Вони діставалися дівчині – “щоб гарна була”. За святковий стіл сідають усією родиною і їдять свячене.




На Великдень прийнято вітати одне одного словами: “Христос воскрес!” – “Воістину воскрес”, христосуються, тобто обмінюються триразовим поцілунком, здебільшого в щоки, і дарують один одному крашанки.

 Про ці та багато інших  Великодніх традицій  ви можете дізнатись із Великоднього книжкового кейсу "Весна в природі - весна в душі", що розгорнуто у відділі мистецтв.



Після свого воскресіння Ісус Христос перебував на землі 40 днів, тому Великдень святкується протягом сорока днів.  



З наступаючими вас святами!

Немає коментарів:

Дописати коментар