вівторок, 13 вересня 2022 р.

Національний день української пісні



 13 вересня 1970 року вперше Чернівецька телестудія транслювала перед багатотисячним натовпом на всю Україну композиції “Червону руту” і “Водограй”.

У Чернівцях зініціювали запровадження Національного дня української пісні. Запропонована дата – 13-го вересня, в день першого публічного звучання пісні "Червона рута". Першим кроком до святкування став масштабний флешмоб в одній із гімназій міста. Там понад 800 учнів і вчителі заспівали разом найпопулярнішу українську пісню.  

 А ми щиро вітаємо всіх,  хто творить українську пісню! В час жорсткої повномасштабної війни вона потрібна  в рази гостріше! Вітаю всіх, хто своїм талантом доносить пісню до слухача, хто наділяє музичне полотно сенсами та рушійністю!  Вітаю всіх, хто працює на  мистецькі масштаби у медіапросторах -  радіо- теле- та інтернет- ресурси! 

Вітаю тебе,   пісенно Україно!  



Композиція “Червона рута” – одна із всесвітньовідомих українських пісень, автором якої став Володимир Івасюк.

Саме ця композиція стала справжнім хітом серед інших пісень Івасюка. Свою безсмертну пісню автор написав під час навчання у Чернівецькому медичному університеті.

Щоб виконати жіночу партію у “Червоній руті”, Івасюку довелося запросити вчительку музичної школи №1 Олену Кузнєцову, оскільки всі роз’їхалися на канікули і не було кому запропонувати цю роль. Разом із нею Івасюк протягом двох тижнів давав життя новій пісні.

Перше публічне виконання пісні “Червона рута” відбулося на сцені Чернівецької філармонії в жовтні 1970 року під час творчого звіту обласної спілки композиторів. Пісню виконав Вижницький ансамбль “Смерічка” Левка Дутковського (солісти Василь Зінкевич і Назарій Яремчук).

Через деякий час композицію вперше записують у виконанні колективу Лева Тарасовича.

Практично через рік у серпні був знятий культовий музичний фільм “Червона рута”, в якому солісти ансамблю та викладачка культосвітнього училища Софія Ротару зіграли головні ролі.

У 1971 році “Червона рута” увійшла до двадцятки переможниць першої радянської “Пісні року”, що визначаються за листами слухачів і глядачів. На сцені “Останкіно” композицію виконали Назарій Яремчук, Василь Зінкевич і Володимир Івасюк.

Немає коментарів:

Дописати коментар