Чутлива до світла фарба, яку художник Вінсент Ван Гог використовував для циклу робіт «Соняшники» щоб передати більш точні відтінки жовтого, поступово втрачає свою насиченість — такі дані показала рентгенограма. Поки що зміни ніяк не проявилися зовні, але з часом соняшники на полотні голландського художника можуть стати коричневими, заявляють науковці.
Музей Ван Гога в Амстердамі став першим, хто використав макроскопічні рентгенівські промені і техніку, відому як хімічне картування, для детального вивчення складу фарб і точного виявлення місць на картині, які можуть потьмяніти. З’ясувалося, що для промальовування пелюсток і стебел квітів, а також жовтуватого заднього фону Ван Гог вибрав фарбу, що містить в складі хром, який темніє при контакті зі світлом. Однак помаранчева фарба, в якій менше вмісту сірки, збереже свій первісний відтінок.
«Поки важко сказати, коли хімічні процеси стануть видні неозброєним оком, це залежить від багатьох зовнішніх факторів», — заявив Фредерік Ванмеерт з університету Антверпена. «Нам також вдалося побачити, що художник використовував смарагдово-зелену і червону фарбу зі свинцем на невеликих ділянках картини, які в майбутньому можуть стати світліші».
Це відкриття — результат дворічної роботи голландських і бельгійських фахівців, виконаної на замовлення музею Ван Гога, в якому зберігається найбільша колекція його робіт. П’ять років тому було прийнято рішення зробити освітлення в залах, де виставляються картини художника, більш приглушеним, щоб зменшити його негативний вплив на шедеври.
Немає коментарів:
Дописати коментар