четвер, 14 червня 2018 р.

Про Миколайчука. Писали, пишуть та будуть писати! (Довідка)



15 червня  - День народження Іва́на Васи́льовича Миколайчу́ка — українського актора, режисера, сценариста.
34 ролі в кіно, 9 сценаріїв, та 2 режисерські роботи. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком.
Іван Миколайчук був кінозіркою 60-70 х років. В ті роки майже жоден фільм не обходився без його участі. Він був особливий, народний, справжній, найкращий. «Я не знаю більш національного народного генія…До нього це був Довженко» — казав про Миколайчука великий Параджанов.
В його особі українська нація має світового невмирущого позитивного героя, який пробуджував національний дух українців. Проте звання народного артиста Івану Миколайчуку так і не присвоїли, бо тодішні ідеологи винесли акторові вирок — «націоналіст». Державну Шевченківську премію Іван Миколайчук отримав вже посмертно.
Народився в с. Чортория Чернівецької області.

У 1957 р. закінчив Чернівецьке музичне училище, в 1961-му — театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської.
1965 — Закінчив кіноакторський факультет Київського інституту театрального мистецтва ім. І.Карпенка-Карого (майстерня В.Івченка).
В кіно дебютував ще студентом, в курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє». В гарному обличчі, тонкій усмішці та приглушеному голосі героя молодого Миколайчука не можна непомітити якоїсь таємниці, недоказаності, глибини — тих рис, які ляжуть через 2-3 роки, в основу феномена особистості великого актора.
Ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків» одразу принесли Миколайчукові загальне визнання. Особливо кінострічка «Тіні забутих предків», яка здобула близько десяти радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнанана однією з двадцяти найкращих картин світу. Безперечно, успіхові цього фільму сприяла участь у ньому талановитих митців та, передусім, Івана Миколайчука.

А тоді, після блискучого дебюту в кіно, його знімали часто, й він запам'ятовувався в більшості картинах. Запам'ятовувався навіть тоді, коли йому по суті, й не було чого грати, але він «витягував» роль завдяки своїй особистості і вмінню створити образ майже з повітря, створити його з нічого. Реальний і міфічний, ніжний і жорстокий, багатоликий і багатоманітний, в головній ролі чи в епізодичній, він міг внести у кінострічку щось неповторне, своє, те, що не виходило в інших. Про феномен Миколайчука свідчить бодай те, що кожен український фільм з його участю відрізняється від тих, де він не знятий. «Коли б нині запитали, чи міг би інший актор зіграти роль Івана Палійчука в „Тінях забутих предків“, я б відповіла б: „Ні-ні! Тільки Миколайчук!“. Інакше то був би інший фільм, і було б все інше» — говорить Лариса Кадочнікова, та сама Марічка з «Тіней…».
Іван Миколайчук відзначався допитливістю, прагненням до акторських вирішень. Ці риси допомогли акторові стати самобутнім митцем. Так, у фільмі «Комісари» він зіграв комісара Громова із загостреною моральною сприйнятливістю і духовним максималізмом. Своєю індивідуальністю, дивовижною переконливістю, виправданням пропонованих обставин Миколайчук заражав глядачів, примушував співпереживати і вірити. Картина ця стала помітним явищем у нашому кіноматографі, вона ж довела, що Миколайчук схильний до тонкого психологізму, до несподіваних контрастів і навіть парадоксів характеру.
Він не задовольнявся тою міркою, котру ми так часто до себе прикладаємо: бути не гірш від сусіда. Миколайчук уособлював яскравого романтика, націленого на вертикальний рух — вгору, ввись! З фільму «Білий птах з чорною ознакою» (1971) починається нова сторінка у творчості Миколайчука-актора — він стає ще й сценаристом.

У яскравому фільмі Бориса Івченка «Пропала грамота» Іван не тільки виконавець колоритної ролі козака Василя, а й фактичний співрежисер. Він працював над музичним оформленням фільму. Слід згадати, що Миколайчук зіграв неостанню роль у створенні відомого на той час тріо «Золоті ключі» (Ніна Матвієнко, Марічка Миколайчук (дружина Івана Миколайчука), Валентина Ковалевська). Це тріо й супроводжувало піснями кінострічку «Пропала грамота». В «Пропалій грамоті» Іван Миколайчук дав нове життя звучанню бандури, — в жодному фільмі не використовувалися такі можливості цього інструмента. Миколайчук завжди шукав нові інтонації голосу, музики, мови, щоб це вражало й хвилювало. Він відходив від традиційного кіно, віддаючи перевагу філософському.
У сімдесяті почалися гоніння на діячів культури. Сильним ударом для українського кіноматографа стало вилучення з кіно, а потім і арешт Сергія Параджанова. Торкнулося це й Івана. В 68- му під час зйомок «Аннички» хтось звинуватив його у націоналізмі. У відповідь Миколайчук спалахнув, намагаючись пояснити різницю між націоналізмом і патріотизмом. Інцидент закінчився доносом у Київ, де Миколайчука кваліфікували як людину ворожої ідеології. А після фільму «Білий птах з чорною ознакою» життя Миколайчука зовсім ускладнилося. Адже стрічка, котра здобула Золотий приз Московського міжнародного кінофестивалю, була сприйнята як мало не випад ворожих націоналістичних сил. Не раз доводилося акторові пояснювати свою позицію в різних інстанціях та «органах». Він відчував себе зацькованим та обкладеним з усіх боків.

Поклали на полицю і «Тіні забутих предків». Лише в роки краху радянської імперії вийшла на екрани і кінострічка «Пропала грамота». Так поступово Івана Миколайчука починають відлучати від творчого процесу. Протягом п'яти років чиновницька рука за вказівкою партійних «босів» викреслювала його прізвище з усіх знімальних груп, хоча багато режисерів хотіли бачити відомого актора у своєму майбутньому фільмі.
Й досі залишається загадкою, як у 1979-му Івану Миколайчуку вдалося втілити давню мрію — зняти свій фільм. «Вавілон ХХ» прозвучав як вибух в українському кіноматографі. Яскравий, наповнений фантастичними і водночас реальними образами фільм увібрав в себе все найкраще, що міг їй дати Миколайчук-сценарист, Миколайчук-режисер і нарешті Миколайчук-актор. Хтось із кінокритиків назвав «Вавілон ХХ» трагіфарсом, хтось кваліфікував його стилістику як народне барокко. Зрештою такого оригінального фільму на кіностудії імені Довженка не з'являлося дуже давно. У 1980 р. картина завойовує приз «За кращу режисуру» на Всесоюзному кінофестивалі у Душанбе.
Подальшу долю митця затьмарили адміністративні утиски поетичного кіно, що сприймалося як «націоналістичний ухил» у культурі. Миколайчуку більше не давали знімати. Хоч у нього й були спроби продовжити себе в режисурі. Однак, його стрічка «Така пізня, така тепла осінь» вже не мала такого успіху як «Вавілон ХХ».


У 1983-му були написані «Небилиці про Івана», а у 1984-му режисер готувався до роботи над фільмом за цим сценарієм, та постановку «Небилиць…» було дозволено тільки восени 1986 року. На жаль, через важку хворобу, розпочати зйомки фільму він так і не зміг.
Постійні потрясіння, заборони творчих задумів, «табу» на фільми зіграли не останню роль у долі молодого актора. 3 серпня 1987 року Івана Миколайчука не стало.
У житті цього актора, режисера та сценариста було все, щоб стати міфом не лише національного, але й світового кінематографу — якби жив він не в закритому суспільстві. Дитинство у маленькому  селі, раннє кохання, рання слава, рання смерть. А ще — майже містичні стосунки з кіно: він розділив долі своїх перших героїв — Івана Палійчука («Тіні забутих предків») і Тараса Шевченка («Сон»). Розділив Іван і драму українського поетичного кіно в цілому, яке здійснило в середині 60-х крутий поворот від офіційної ідеології до народної культурної традиції. Про все це Іван Миколайчук розповідає сам — за допомогою ролей, що зіграні в кіно.
Кажуть, того року, коли він помер, на стави його рідного села Чорторий прилетіли лебеді. Люди назвали їх Івановими.

Література:
1.     100 фільмів українського кіно: анотац. каталог за проектом ЮНЕСКО «Нац. кінематогр. спадщина» / упоряд. Р.Беляєва, Р.Прокопенко. – «Спалах» ЛТД, 1996. – 128 с.
2.     Безклубенко С.Д. Українське кіно: начерк історії.- К., 2004. – С.121-145.
3.     Білий птах з чорною ознакою: Іван Миколайчук: спогади, інтерв’ю, сценарії / Упор.: М.Є. Миколайчук. – К.: Мистецтво, 1991. – 399 с.
4.     Богайчук М.А. Література і мистецтво Буковини в іменах. – Чернівці, 2005.- С.177-178.
5.     Брюховецька Л. Іван Миколайчук. – К., 2004. – 272 с.: іл..
6.     Буковина. Імена славних сучасників: довід.-біогр. видання / упор. Н.Струк, О.Матвійчук. – К., 2004. – С.221.
7.     Буковинці – лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка: бібліогр. покажчик / авт.-укладач Л.І.Щербанюк. – Чернівці, 2004. – С.30-35.
8.     Вольська І. Моя мала Батьківщина: нариси. – Чернівці, 2008. – С.25-26.
9.     Гусар Ю. Зірки не гаснуть. – Чернівці, 2003. – С.36-40.
10.                       Дуб Р. Літературно-мистецька енциклопедія Кіцманщини. – Чернівці, 1998. – С.49-50.
11.                       История советского кино. 1917-1967. В 4-х т.- Т.4.1952-1967. – М., 1978. – С.147-167.
12.                       Іван Миколайчук: [каталог] / упор. С.В.Тримбач. – К., 2002. – 64 с.
13.                       Капельгородська Н.М. Кіномистецтво України в біографіях / Н.Капельгородська, Є.Глущенко, О.Синько. – К.: АВДІ, 2004. – С.393.
14.                       Кіно і Буковина: бібліогр. покажчик / уклад. В.Біретто, Н.Гугельська. – Чернівці, 2005. – С.33-50.
15.                       Миколайчук І. Сценарії / упоряд. М.Є.Миколайчук. – К., 2008. – 544 с.: іл..
16.                       Мистецтво України: біографічний довідник / за ред. А.В.Кудрицького. – К.: Укр.енцикл.,1997. – С.411.
17.                       Митці України: енциклопедичний довідник / за ред. А.В.Кудрицького. – К.: УЕ,1992. – С.400.
18.                       Михайловський  В. Між страхом і любов’ю: проза.  – Чернівці, 2006. – С.11-27.
19.                       Світова кінокласика. Збірник статей / упоряд. Л.Брюховецька. – К., 2002. – С.118-150.
20.                       Спілка кінематографістів України: довідкове видання / авт.- упоряд. Н.М.Капельгородська, Є.С.Глущенко, Є.Н.Махтіна. – К.: Мистецтво, 1985. – С.105.
21.                       Хто є хто на Буковині / авт.-упоряд. І.Болгов. – К., 2006. – С.33.
22.                       Шевченківські лауреати (1962-2001): енциклопед. довідник / авт.-упоряд. М.Лабінський. – К.,2001. – С.347-349.
23.                       Яровий М. Благословенна Богом Кіцманщина: істор.-публіц. нарис. – Чернівці, 2004. – С.73-74.
 Періодичні видання:
1.     "Національний геній Іван Миколайчук" : [про презентацію бібліографіч. покажчика під такою назвою до 75-річчя І. Миколайчука; видання підготовлене ЧОУНБ ім. М. Івасюка] // Буковина. - 2016. - 1 лип. (№ 27). - С. 3.
2.     "Пропала грамота" (режисери Борис Івченко, Іван Миколайчук, 1972) : [відгуки студентів на екранізацію фільму за сценарієм Івана Драча] // Слово і час. - 2016. - № 12. - С. 106-109
3.     100 выдающихся личностей в истории Украины : [И. Миколайчук, В. Ивасюк] // Новое время. - 2016. - 11 марта (№ 9). - С. 58-59.
4.     Антонюк-Гаврищук , Євдокія. Тут святилося ім'я "пророка" України : [про Івана Миколайчука] / Є. Антонюк-Гаврищук  // Буковинське віче. - 2017. - 27 лип. (№ 25). - С. 1, 2 ; 3 серп. (№ 26). - С. 2.
5.     Антонюк-Гаврищук, Євдокія. Заповіт у кадрі любові Івана Миколайчука : [про святкування ювілею талановитого кінотворця І. Миколайчука - 75-річчя] / Є. Антонюк-Гаврищук // Буковин. віче. - 2016. - 16 черв. (№ 23). - С. 1.
6.     Бабух, Василь Іванович. "Знищити калину не дозволю нікому!" : [про історію, пов'язану з будівництвом Дністров. ГАЕС, яку розказав І. Миколайчук (кіноактор)] / В. Бабух // Час. - 2016. - 16 черв. (ч. 24). - С. 12.
7.     Брянська, Наталія. "Кіна не буде..." : [кінотеатр ім. І. Миколайчука у Кіцмані поступово перетворюється у "бомжарню"] / Н. Брянська // Буковина. - 2017. - 18 серп. (№ 34). - С. 1, 3.
8.     Будна, Надія. "Він ніколи ні перед ким не прогинався" : [про актора І. Миколайчука] / Н. Будна // Молодий буковинець. - 2017. - 16-17 черв. (№ 48). - С. 8.
9.     Будна, Надія. "Міг грати і царя, і бідняка" : [про святкування 75-літнього ювілею І. Миколайчука] / Н. Будна // Мол. буковинець. - 2016. - 16 черв. (№ 49). - С. 10.
10.                       Будна, Надія. "Найкращі роки прожила з Іваном"  : [М. Миколайчук - про своє кохання, гірку втрату і народну пісню] / Н. Будна // Мол. буковинець. - 2016. - 14 квіт. (№ 31). - С. 15.
11.                       Будна, Надія. "Я живу різними життями" : [про святкування 75-річчя І. Миколайчука у музею-садибі І. Миколайчука в с. Чортория Кіцман. р-ну] / Н. Будна // Мол. буковинець. - 2016. - 9 черв. (№ 47). - С. 15.
12.                       Бурбан, Володимир. Чутливе серце легіня культури : [про укр. актора І. Миколайчука] / В. Бурбан // Сільсьські вісті. - 2016. - 14 черв. (№ 56). - С. 3.
13.                       Вергеліс, Олег. "Білий птах", політ нормальний : [про відреставровану версію фільму "Білий птах з чорною ознакою", де грав І. Миколайчук] / О. Вергеліс // Дзеркало тижня. - 2016. - 24 черв. (№ 23). - С. 14.
14.                       Вергеліс, Олег. Про Івана : [про ювілей - 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука] / О. Вергеліс // Дзеркало тижня. - 2016. - 11-16 черв. (№ 21). - С. 14.
15.                       Вишневська, Марія. "Гніздо для "білого птаха" : [про роботи з реконструкції кінотеатру І. Миколайчука] / М. Вишневська // День. - 2016. - 5-6 лют. (№ 19-20). - С. 22.
16.                       Вишневська, Марія. "Сьогодні не вистачає його світлої особистості не лише в кіно - в Україні!" : [про І. Миколайчука] / М. Вишневська // Буковинське віче. - 2017. - 15 черв. (№ 20). - С. 1.
17.                       Вишневська, Марія. Іванове свято : [про урочистості з нагоди відзначення ювілею засл. арт. України, лауреата держ. премії ім. Т. Шевченка (посмертно) І. Миколайчука] / М. Вишневська // Буковин. віче. - 2016. - 23 черв. (№ 24). - С. 1, 2.
18.                       Вишневська, Марія. У Чернівцях відбудеться кінофестиваль "Іванова переберія" : [про підготовку до відзначення 75-річчя І. Миколайчука] / М. Вишневська // День. - 2016. - 1 берез. (№ 36). - С. 7.
19.                       Власюк, Тетяна. З Марією Миколайчук : [за матеріалами розмови з укр. співачкою М. Миколайчук] / Т. Власюк // Порадниця. - 2016. - 2 черв. (№ 22). - С. 1-3.
20.                       Вовк, Устина-Златоуста. Іван Миколайчук "Небилиці про Івана" / У. -З. Вовк // Дзвін. - 2017. - № 3. - С. 185-187.
21.                       Вовк, Устина-Златоуста. Іван Миколайчук "Небилиці про Івана" / У. -З. Вовк // Дзвін. - 2017. - № 3. - С. 185-187.
22.                       Гармаш, Юрій. Великий українець : [про актора, режисера, сценариста І. Миколайчука] / Ю. Гармаш // Українське слово. - 2017. - 21-26 черв. (№ 25). - С. 8-9.
23.                       Гармаш, Юрій. На гостини до Івана : [про етнографіч. фест. у Чорториї Кіцман. р-ну до 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука] / Ю. Гармаш // Укр. культура. - 2016. - № 3-4. - С. 44-45.
24.                       Гармаш, Юрій. На гостини до Івана : [про етнографіч. фест. у Чорториї Кіцман. р-ну до 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука] / Ю. Гармаш // Укр. культура. - 2016. - № 3-4. - С. 44-45.
25.                       Гордійчук, Ірина. День Миколайчука : [про щоріч. всеукр. фест. "Іванова Переберія" у Чорториї Кіцман. р-ну] / І. Гордійчук // День. - 2017. - 7-8 лип. (№ 115-116). - С. 22.
26.                       Гудима, Анна. З народного пісенного джерела : [про результати 1-го фестивалю-конкурсу "Миколайчук-фест"] / А. Гудима // Вижн. обрії. - 2016. - 24 черв.(№26). - С. 4
27.                       Гудима, Анна. Про фестиваль, кіно і кобзарів : [про кінофестиваль у Вижниці  діляться враженнями його учасники] / А. Гудима // Вижн. обрії. - 2016. - 24 черв. (№26). - С. 4
28.                       Гусар, Юхим. Квітень - 2016 : [календар подій 2-15 квіт. 2016 р.] / Ю. Гусар // Буковин. віче. - 2016. - 31 берез. (№ 12). - С. 3. - Зміст: Марічка - Іванкова чічка.  - Календар "Буковинського віча"
29.                       Гусар, Юхим. Продовжувач довженківських традицій : [про оригінальний конверт "Іван Миколайчук" та блок унікальних поштових марок з нагоди ювілею] / Ю. Гусар // Буковин. віче. - 2016. - 9 черв. (№ 22). - С. 1
30.                       Джуран, Василь. У Чернівецькому університеті презентували "Миколайчук-фест" : [про презентацію фест. кіно і пісні "Миколайчук-Фест", присвяч. 75-річчю з дня народж. укр. кіноактора І. Миколайчука на базі ЧНУ] / В. Джуран // Буковин. віче. - 2016. - 16 черв. (№ 23). - С. 1.
31.                       До 75-річчя легенди кіно : [про підготовку заходів до 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука] // Культура і життя. - 2016. - 4-10 берез. (№ 2). - С. 3.
32.                       Драч, Іван. Розмова з сосновими клепками і дубовим денцем : [про Марічку Миколайчук] / Іван Драч // Буковинський журнал. - 2016. - № 2. - С. 37-42
33.                       Драч, Іван. Розмова з сосновими клепками і дубовим денцем : [про Марічку Миколайчук] / Іван Драч // Буковинський журнал. - 2016. - № 2. - С. 37-42
34.                       Дубовик, Ольга. Іванові іменини : [святкування 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука. Буковина-Київ] / О. Дубовик // Міжнар. туризм. - 2016. - серп.-верес. (№ 4). - С. 24-33.
35.                       З любов'ю до Івана... : бліц-інтерв'ю з Миколайчук М, Балаяном Р., Кадочниковою Л, Нищуком Є. Литовченко В.,Чухом О.,та ін. // Вільне життя. - 2016. - 24 черв. (№26). - С. 1,4
36.                       З Марією Миколайчук : [інтерв'ю з дружиною І. Миколайчука / зап. Т. Власюк] // Порадниця. - 2016. - 2 черв. (№ 22). - С. 1-3.
37.                       Ісак, Анатолій. КУзня майстрів і художників : [про каф. декоративно-прикладн. мист-ва ЧНУ ім. Ю. Федьковича та зав. каф. Д. Курика, який знімається в докум. кінострічці про І. Миколайчука] / А. Ісак // Буковина. - 2016. - 10 черв. (№ 24). - С. 1, 4
38.                       Ісаченко, Світлана. Він проживав кожну роль : [про І. Миколайчука] / С. Ісаченко  // Урядовий кур'єр. - 2016. - 2 лип. (№ 122). - С. 8.
39.                       Кирстюк, Петро. На гостини до Івана : [спогад про І. Миколайчука та перебування у його музеї] / П. Кирстюк // Новий день. - 2016. - 3 черв. (№ 22). - С. 12.
40.                       Кисилиця, Марина. Мальований кінотеатр : [сюжетами  за кінотворчістю І.Миколайчука  розписав наріжні стіни кінотетру самодіяльний художник з Вінничини] / М. Кисилиця // Вижн. обрії. - 2016. - 24 черв. (№26). - С. 4
41.                       Китайгородська, Віра Микитівна. "Голлівуд блідий поряд із роботами Івана Миколайчука" : [про фільм "Тіні забутих предків" та І. Миколайчука] / В. М. Китайгородська // Урядовий кур'єр. - 2016. - 2 лип. (№ 122). - С. 8.
42.                       Коротя-Ковальська В. Два крила високого польоту : (до 70-річчя Марії та Івана Миколайчуків) / В. Коротя-Ковальська // Українознавство. - 2011. - № 2. - С. 90-93. - Библиогр.: с. 93 (17 назв). - Библиогр.: с. 93 (17 назв)
43.                       Краяни привітали народну артистку України Марію Миколайчук з ювілеєм : [про ювілей - 75-річчя укр. співачки, фольклористки, акторки, нар. арт. України М. Миколайчук] // Доба. - 2016. - 14 квіт. (ч. 14). - С. 6.
44.                       Крила любові : [пр І.Миколайчука] / розповідає Валентина Ковальська // Вільне життя. - 2016. - 10 черв. (№24). - С. 1,2
45.                       Кроп, Тетяна. Кіновсесвіт Іллєнка й Миколайчука : [про співпрацю двох митців] / Т. Кроп // Літ. Україна. - 2016. - 16 черв. (№ 23). - С. 16.
46.                       Кулько, Ольга. "На гостини до Івана", в Чорторию : [про урочистості, перебування мистец. делегації на батьківщині І.Миколайчука  та вручення державної нагороди  дуету "Писанка"] / О. Кулько // Вільне життя. - 2017. - 16 черв. (№24). - С. 1,6
47.                       Лазарук, Мирослав. Чорторийські марева-видіння : [фрагмент з роману у новелах "Двоє на крутих віражах" (до 75-річчя І. Миколайчука)] / М. Лазарук // Укр. літ. газета. - 2016. - 10 черв. (№ 11). - С. 18-19.
48.                       Лазарук, Мирослав. Чорторийські марева-видіння : фрагменти роману в новелах / М. Лазарук // Київ. - 2016. - № 5-6. - С. 112-125 : портр. - Зміст: Райські арії ; Фільозопи на цвинтарі не почивають ; За хатою відійде душа.(Подано журнальний варіант роману про Івана Миколайчука.)
49.                       Лакуста, Н. В. Ти дивишся з екрану, ти - живий : [сценарій свята, присвяч. Іванові Миколайчуку] / Н. В. Лакуста // Освіта Буковини. - 2016. - 29 черв. (№ 24). - С. 1. - Додаток
50.                       Легенда українського кіно у Чернівцях : [план заходів з відзначення 75-річчя від дня народж. І. Миколайчука] // Буковин. віче. - 2016. - 21 січ. (№ 2). - С. 1.
51.                       Максимчук, Віктор. Іван Миколайчук - незгасаючий метеор українського кіно... / В. Максимчук // Максимчук В. Дорогами життя... : поезії, проза, публіцистика, епістолярія. - Вижниця, 2016. - С. 261-265.
52.                       Марків, Галина. "Скільки він пережив, нікому не бажаю" : [спогади митців та земляків про І. Миколайчука] / Г. Марків // Мол. буковинець. - 2016. - 17-18 черв. (№ 50). - С. 8.
53.                       Миколайчук А. У Чернівцях на Маланці вашковецькі "бандерівці" стратили Путіна / А. Миколайчук // Доба. - 2016. - 21 січ. (ч. 2). - С. 5, 16.
54.                       Миколайчук, Анна. Монастирі Буковини : [про Скельний Галицький Свято-Миколаївський монастир; Свято-Іоанно-Богословський Хрещатицький монастир; Свято-Вознесенський чоловічий монастир "Банчени"; Свято-Аннинський жіночий монастир] / А. Миколайчук // Доба. - 2016. - 24 берез. (ч. 11). - С. 16.
55.                       Миколайчук, Анна. Пам'ятки Буковини : [пам'ятки палацового мист-ва - культур. і турист. візитівка нашого краю] / А. Миколайчук // Доба. - 2016. - 18 лют. (ч. 6). - С. 5, 16.
56.                       Михайлик, Андрій. Буквальщини про Івана : [про актора І. Миколайчука] / А. Михайлик // Укр. слово. - 2016. - 21-27 верес. (№ 38). - С. 12.
57.                       Моргун, Тетяна. Народний, справжній, незабутній : [про творчий шлях І. Миколайчука] / Т. Моргун // Порадниця. - 2016. - 16 черв. (№ 24). - С. 2.
58.                       На Березняках відкрили сквер імені Івана Миколайчука : [у Дніпровському р-ні Києва] // Укр. слово. - 2016. - 14-20 верес. (№ 37). - С. 3.
59.                       На крилах любові : [про літ.-мист. вечір "Кіно і музика Івана" присвяч. І. Миколайчуку, що відбувся в Колонній залі ім. М. В. Лисенка Нац. філармонії України] // Слово Просвіти. - 2017. - 8-14 черв. (№ 23). - С. 15.
60.                       Наєнко, Михайло. Тінь від "Тіней..." : [про фільм "Тіні забутих предків". Є згадка про І. Миколайчука] / М. Наєнко // Літ. Україна. - 2016. - 31 берез. (№ 12). - С. 1, 3.
61.                       Наумова, Лариса. "Острів сліз". Нереалізований сценарій Івана Миколайчука і Еліані Сабате : [про кн. "Острів сліз", до якої ввійшли непоставлений одноіменний сценарій Миколайчука] / Л. Наумова // Кінотеатр. - 2017. - № 4. - С. 46-47.
62.                       Николайчук , Янна. У Чорториї відбувся самобутній фестиваль творчості : [до дня народж. І. Миколайчука, Кіцман. р-н] / Я. Николайчук  // Вільне життя. - 2017. - 23 черв. (№ 25). - С. 6.
63.                       Овчаренко, Едуард. Два велетні українського кіно : [про вист. "Кіновсесвіт Ю. Іллєнка й І. Миколайчука"] / Е. Овчаренко // Слово просвіти. - 2016. - 4-10 серп. (ч. 31). - С. 15.
64.                       Рудько, Іванна. Високий політ білого птаха Буковини : [про презентацію біобібліогр. покажчика "Національний геній Іван Миколайчук" в ЧОУНБ ім. М. Івасюка] / І. Рудько // Укр. слово. - 2016. - 13-19 лип. (№ 28). - С. 8-9.
65.                       Сидорук, Наталя. Орієнтир для українських кінематографістів, або Втрачений сміх : [про фільм "Пропала грамота" та роль Василя - І. Миколайчук] / Н. Сидорук // Кіно. Театр. - 2016. - № 4. - С. 44-45.
66.                       Скулеба, Галина. Іван Миколайчук : " З роками я зрозумів, що немає жодних підстав червоніти з приводу свого сільського походження, що, навпаки, зв'язок із селом - моє щастя, мій золотий запас". / Г. Скулеба // Вільне життя. - 2016. - 10 черв. (№24). - С. 4
67.                       Соколова , Світлана. Краща пам'ять - нові фільми : [про І. Миколайчука] / С. Соколова  // Культура. - 2016. - 24 черв. (№ 26). - С. 2.
68.                       Сорока, Юрій. Експозиція, що стане основою музею Українського кіно  : [є портрети І. Миколайчука] / Ю. Сорока // Укр. культура. - 2016. - № 5. - С. 32, 35.
69.                       Сповідь буковинської Юстини-Сивілли : [про виставу "Не плачте за мною ніколи", присвяч. пам'яті І. Миколайчука, Ю. Іллєнка та Б. Ступки] // Культура і життя. - 2016. - 21 жовт. (№ 44). - С. 8.
70.                       Сыч, Виталий. 100 выдающихся личностей в истории Украины / В. Сыч, А. Ивченко // Новое время. - 2016. - 11 марта (№ 9). - С. 42-43; 58-59. - Зміст: Ольга Кобилянська (1863-1942) письменниця; Андрій Шептицький (1865-1944); Іван Миколайчук (1941-1987) актор, режисер; Володимир Івасюк (1949-1979) поет, композитор.
71.                       Томків, Анатолій. Оберіг для хрещениці : [розтоківські спогади про І. Миколайчука] / А. Томків // Буковина. - 2016. - 17 черв. (№ 25). - С. 4.
72.                       Тримбач Сергій. Без Миколайчука... : [30- літ без актора кіно] / Сергій Тримбач // Українське слово. - 2017. - 9-15 серп. (№ 32). - С. 13
73.                       Тримбач Сергій. Магія Івана : [про актора І. Миколайчука] / Сергій Тримбач // День. - 2017. - 16 черв. (№ 102-103). - С. 22.
74.                       Тримбач, Сергій. "Вавилон, брате, Вавлон..." : [про кінематографічну спадщину І.Миколайчука] / С. Тримбач // Слово правди. - 2016. - 17 черв. (№25). - С. 8
75.                       Тримбач, Сергій. 75 літ самотності : [про актора І. Миколайчука] / С. Тримбач // День. - 2016. - 15 черв. (№ 104). - С. 7.
76.                       Тримбач, Сергій. Грамота, яка не пропала... : [про відзначення 75-тої річниці від дня народж. І. Миколайчука] / С. Тримбач // День. - 2016. - 23 черв. (№ 109). - С. 6.
77.                       Фаріон, Ірина. Спалахи від Івана Миколайчука від Марії: Народитися - полюбити - померти : [про творчість І. Миколайчука та його дружбу з В. івасюком] / І. Фаріон // Слово просвіти. - 2018. - 15-21 берез. (ч. 11). - С. 12
78.                       Федюк, Людмила. Невмируща зірка Миколайчукової слави сяє і на Путильщині : [спогади жителів сіл Розтоки та Усть-Путила про І. Миколайчука та зйомки фільму "Білий птах." на Путищині ] / Л. Федюк // Карпати. - 2016. - 10 черв. (№23). - С. 3
79.                       Черняк, Людмила. Ніхто не зміг зупинити нашого "Білого птаха..." : [про реконструкцію кінотеатра ім. І. Миколайчука] / Л. Черняк // Буковина. - 2016. - 17 черв. (№ 25). - С. 4.
80.                       Черняк, Людмила. Якби він дожив до своїх 75-ти... : [про буковинське свято - 75-річчя ювілею І. Миколайчука] / Л. Черняк // Буковина. - 2016. - 17 черв. (№ 25). - С. 1.
81.                       Шилюк, Любов. Мій вимріяний Миколайчук : [про актора, режисера Івана Миколайчука] / Л. Шилюк // Буковин. віче. - 2016. - 9 черв. (№ 22). - С. 3 ; Час. - 2016. - 9 черв. (ч. 23). - С. 12// Доба. - 2016. - 9 черв. (ч. 21). - С. 1, 5.
82.                       Шот, Микола. Бачити та чути рідне : [про перше мист. свято кіно та пісні "Миколайчук-фест" на Буковині] / М. Шот // Урядовий кур'єр. - 2016. - 2 лип. (№ 122). - С. 8.
83.                       Янушевська, Анна. Україна з гордістю і болем згадує Івана Миколайчука : [про заходи по відзначенню 75-річчя І. Миколайчука] / А. Янушевська // Буковина. - 2016. - 10 черв. (№ 24). - С. 4.
84.                       Ящуринська Г. В. Іванова лебедина хора. Іванові Миколайчуку - 75 / Г. В. Ящуринська // Освіта Буковини. - 2016. - 3 черв. (№ 21). - С. 2 : іл. ; 17 черв. (№ 23). - С. 2 : фот.
85.                       Ящуринська Г. В. Іванова лебедина хора. Іванові Миколайчуку - 75 / Г. В. Ящуринська // Освіта Буковини. - 2016. - 3 черв. (№ 21). - С. 2 : іл. ; 17 черв. (№ 23). - С. 2 : фот.
86.                       Ящуринська, Г. В. Іванова лебедина хора. Іванові Миколайчуку - 75 / Г. В. Ящуринська // Освіта Буковини. - 2016. - 3 черв. (№ 21). - С. 2 : іл. ; 17 черв. (№ 23). - С. 2 : фот.



Немає коментарів:

Дописати коментар