Ліжник – барвистий і теплий витвір, який зараз асоціюється переважно з Гуцульщиною, хоча історично був притаманний практично всій Україні.
Не менш колоритними є ґуні та коцовані, сардаки і мантлі, а також капчури та плетені рукавички. Всі перелічені вироби пов’язує вівчарський промисел, адже і ліжники, і ґуні, і капчури – все це з овечої вовни.
Тож 29 січня у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва відбулася етнографічна студія «Барвисте серце гуцульської традиції». Організатори – проєкт «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва.
Проводили заняття кураторка проєкту «Спадщина», кандидатка філологічних наук, докторка філософії у галузі філології Іванна Стеф’юк та директор Буковинського центру культури і мистецтва, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк.
Унікальним подарунком для присутніх став екскурс «Традиція на дотик» - у Миколи Шкрібляка одна з найбільших в Україні колекцій ліжників, у нашому центрі діє і спеціальний ліжникарський простір, і на занятті можна було побачити кращі з кращих зразків.
Йшлося також про Яворів як столицю ліжникарства, історію вовноткацтва на Буковині, проєкт нашого центру за підтримки Українського культурного фонду «Відродження буковинського ліжникарства», особливий ракурс розмови – ліжникарки, володарки звання «Заслужений майстер народної творчості України» - Василина Калинич, Анастасія Корпанюк та Ганна Копильчук. Говорили й про діяльність Оксани Порох, котра зараз займається ліжникарством на Путильщині.
Захід відвідав і долучився до активного обговорення заступник голови Вижницької районної ради Сергій Вірста, котрий зізнався: попри те, що тема гуцульської культури рідна і близька – дізнався багато нового.
Торік Вижниччина прийняла естафету від Яворова – Міжнародний фестиваль «Барви карпатського ліжника», тож будемо раді подальшій співпраці.
Більше дізнатися про гуцульські ліжники можна за посиланням: http://bukcentre.cv.ua/.../7238-to-ye-zhytye-z-rozdumiv...
Автор фото Ігор МОЛОТКІН
Автор фото Ігор МОЛОТКІН
Немає коментарів:
Дописати коментар