четвер, 6 липня 2023 р.
Мелодія гір: Мирослав Скорик
"Мелодія гір" до ювілею Мирослава Скорика
Мирослав Скорик — автор музики до вже культових українських фільмів: "Тіні забутих предків", "Гуси-лебеді летять", "Високий перевал"; автор опери "Мойсей" за поемою Івана Франка, прем’єру якої у Львові підтримав Папа Іоанн II. Твори Скорика грають оркестри від Відня до Нью-Йорка, виконують і попартисти — наприклад, "Намалюй мені ніч" співали в різний час Софія Ротару й Тіна Кароль. Пропонуємо згадати й послухати найвідоміші твори Мирослава Скорика.

"Гуцульський триптих", музика до фільму
"Тіні забутих предків"
"Гуцульський триптих" Мирослав Скорик написав, коли йому було всього 26 років. Незадовго до цього композитор разом з родиною повернувся до рідного Львова із сибірського заслання. У своїх спогадах Мирослав Скорик писав, що Сергій Параджанов спеціально приїздив до Львова знайти композитора для свого фільму, тому що був упевнений — створювати музику для його екранізації повісті Коцюбинського має людина із Західної України. Особливої автентики вдалося домогтися завдяки тому, що триптих Скорика записали для фільму у виконанні народних музикантів з Івано-Франківської області, яких знайшов композитор, об’їздивши кілька сіл.
Опера "Мойсей"
"Мойсей" — опера за однойменною поемою Івана Франка, яку композитор створив 20 років тому. Прем’єра відбулася 2001 року у Львівській опері, а профінансував і підтримав постанову Папа Іоанн Павло II, який прилетів на прем’єру. Сам композитор говорив, що це одна з найсучасніших його опер, написана просто й доступно і натхнена сьогоднішнім днем. Кілька років опера "Мойсей" йшла на сцені Національної опери в Києві.
"Намалюй мені ніч"
У 1962 році львівський поет Микола Петренко написав поезію "Намалюй мені ніч". Одним з перших її прочитав Мирослав Скорик і незабаром написав музику на слова Петренка. Вважається, що з пісні "Намалюй мені ніч" почалася українська естрада — сьогодні це абсолютний хіт. Чималу роль у цьому відіграло те, що в 1970-ті її заспівала Софія Ротару. Співачка виконала її в мюзиклі "Червона рута" — і після його виходу буквально прокинулася знаменитою, а пісня стала відомою далеко за межами України — у Штатах, Канаді та Європі. Сьогодні її також можна почути у виконанні Тіни Кароль.
"Мелодія" для скрипки з оркестром
Скорик написав цей твір у 1982 році для фільму "Високий перевал", який розповідає про воєнні роки на Галичині. "Мелодія ля-мінор" досі є візитною карткою композитора та одним з найпопулярніших його творів. Водночас це неофіційний гімн України: "Мелодію" часто можна почути у виконанні оркестру в державні дні пам’яті.
Карпатський концерт для оркестру
Музикознавці вважають, що саме "Карпатський концерт" — знаковий твір Скорика, що демонструє його геній і прихильність до традицій авангардної європейської музики. Це концерт для великого симфонічного оркестру, який композитор написав 1972 року. Саме цей твір приніс Мирославу Скорику світову славу.
середа, 5 липня 2023 р.
"Буковинські зарисовки" - до 155 -річчя Августи Кохановської
АВГУСТА КОХАНОВСЬКА
1868–1927
Августа Кохановська
В історії образотворчого мистецтва Буковини кінця 19 – першої половини 20 століття незаперечна роль Августи Кохановської – графіка, живописця, етнографа. Епоха, коли визрівав мистецький талант художниці, позначена ростом національної самосвідомості, активізацією громадського та культурного життя на Західній Україні та, зокрема, в Чернівцях.
Августа Кохановська народилася у містечку Кімполунг на Південній Буковині (тепер Румунія) 6 липня 1868 року в сім`ї повітового старости. У 1885 році родина Кохановських у зв`язку з отриманням Йозефом Кохановським посади радника окружної управи переїжджає до Чернівців і оселяється у власному будинку по вулиці Neu Welt gasse (вул. Новий Світ, тепер вул. Шевченка, 41). Перші уроки малювання дівчина брала у відомого художника Тадеуша Суліми фон Попісла, вихованця Краківської академії мистецтв, що сформувався під впливом уславленого майстра історичного живопису Яна Матейка. У 1894 році Кохановська вступила до Віденської академії мистецтв, у якій навчалася до 1899 року. Основну частину життя жила і працювала у Чернівцях. Лише у 1920-х роках виїхала до м. Торунь (Польща), де й померла у 1927 році.
У фондах Чернівецького художнього музею зберігається значна частина творів мисткині (понад 100 одиниць), яка у 1989 році була передана з обласного краєзнавчого музею, куди експонати, у свою чергу, потрапили від родини Панчуків – близьких родичів відомої української письменниці Ольги Кобилянської, з якою художницю пов`язувала багаторічна дружба. Колекція складається з портретів, краєвидів, а також ескізів і зарисовок. Твори свідчать про майстерне володіння художницею графічними техніками та олійним живописом, у більшості з них простежується академічна манера з ретельною виписаністю окремиї деталей. Вдало змальовані портрети дітей, у яких ніжність та незахищеність поєднуються з романтичною піднесеністю. В рисунках та етюдах знаходимо образи гуцулів, сцени з народного побуту, краєвиди рідної природи.
Окрему галузь творчого доробку Августи Кохановської складають її етнографічні дослідження. Зацікавлення народним життям та побутом й численні подорожі селами Буковини втілилися згодом в статті, надруковані в “Австрійському журналі з етнографії”.
Художня спадщина Кохановської залишила помітний слід у культурному житті Буковини кінця 19 – початку 20 століть.
6 липня 2023 року виповнюється 155 років від дня нароження буковинської художниці.
До ювілею мисткині Августи Кохановської відділ мистецтв пропонує до ознайомлення краєзнавчий календар "Буковинські зарисовки".
Bukowińskie Spotkania. Ястров'є -2023.
Щиро дякую за співпрацю та розуміння Іван Петрусяк !