вівторок, 3 січня 2023 р.

“Легкою ходою. Історія 1. Дарій Ластівка”

 


  до 95 річчя від дня народження артиста, балетмейстера Дарія Ластівки


Ластівка Дарій Григорович (1928 – 2007) – балетмейстер, педагог,заслужений артист України. Народився 5 січня 1928 року у селі Шубранець Заставнинського району Чернівецької області. Дарій Ластівка поступив до Чернівецького педагогічного училища, а згодом був зарахований до допоміжного складу театру з одночасним навчанням у його студії.

 В пам’яті Дарія Ластівки назавжди лишився перший вихід на сцену. Йшла вистава “Запорожець за Дунаєм”. Серед козаків і він. Та тільки не вміє ще так запально танцювати, як ті запорожці. А як хотілося приєднатися до їх веселого гурту! Цим поділився Дарій Ластівка з сусідом по гуртожитку Іваном Литвиненком, і той пообіцяв допомогти. Згодом Ластівка отримує дозвіл на відвідування репетицій балету. Не легким шляхом йшов Дарій до мети. Весь вільний від занять час віддавав тренуванню. Кожний новий день приносив молодому артисту помітні успіхи: гнучкішим ставало тіло, чіткіше виявлявся ритм, красивішими ставали рухи. 

Наполегливість поступово формувала вмілого танцюриста. Про себе заявив Дарій Ластівка у спектаклі “Земля”, в якому виконував близькі його серцю буковинські танці. Згодом, вперше в житті Дарій опинився за межами рідного краю – в складі Чернівецького театру приїхав на гастролі в Київ. А в 1947 році його серед інших учасників декади української літератури та мистецтв, вітала Москва. Тоді безмежно щасливий Ластівка танцював у Гопаку, що завершував огляд української культури в Москві. У 1948 році Ластівка їде до Станіслава, де знаходився Гуцульський ансамбль пісні і танцю. Там він пропрацював три роки В цьому колективі він познайомився з В. Петриком. Три роки пролетіли в Гуцульському ансамблі як один день. І добре, і цікаво було, але без Буковини жити не міг.

 Повернувся Дарій Ластівка на Буковину митцем з самостійним творчим обличчям, артистом, здатним створювати яскраві хореографічні образи. Робота у Буковинському ансамблі пісні і танцю дала йому друге дихання. Оту вірність внутрішній ноті, своєму розумінню мистецтва і життя. І так 23 роки у званні артисту балету. Дарій не просто танцював, як багато з його ровесників – він різнився від тих тим, що рано став професіоналом. І допомагали йому в цьому воля і одержимість. А ще він завжди був в оточенні людей, які спочатку відгадали його талант, а потім допомогли йому розвитися. 


Працюючи ще артистом балету в Буковинському ансамблі Дарій Ластівка робить перші кроки як балетмейстер. Він розуміє, що ті постановки, які йшли на той час у колективі, далекі від хореографії Буковини. Дарій Ластівка розумів, що краса буковинського танцю, його неповторна лексика повинні лишитися в пам’яті ще багатьох поколінь. 

У 1967 році, після постановки номерів “Буковинська полька” та буковинський козак” Дарію Григоровичу була запропонована посада керівника балету і балетмейстера Буковинського ансамблю пісні і танцю, яку він з гідністю проніс 24 роки. Тільки з приходом на цю посаду Дарія Ластівки з’явилися дійсно буковинські танці: “Буковинський святковий”, “Розквітай, оновлений краю”, Перетупи” та інші. 



Заслуги Дарія Ластівки були високо оцінені керівництвом краю: 1. Медаль “За доблесний труд”. 2. Медаль ..Ветеран труда”. 3. Відзнака “Відмінник культурного шевства над селом”. За свої творчі успіхи і за внесок у хореографічне мистецтво Буковини у 1979 році Дарію Ластівці було присвоєне звання Заслуженого артиста України.

Немає коментарів:

Дописати коментар